Ücretsiz Kargo
  • İpek Çiçeği (~ Takribi 50 Tohum)

Tohum ekimi

Yaza doğru açık alanda bahçenize ekimini gerçekleştirebilirsiniz. Çimlenme gerçekleşene dek toprak sürekli nemli tutulmalı ve yüksek ısı ve ışık alabileceği bir yere yerleştirilmelidir.

Nasıl çimlendirilir ?

İpek çiçeklerini çimlendirmenin basit iki sırrı var. Isı ve Işık. İçine bir ölçü yıkanmış dere kumu karıştırdığınız kaliteli torfu üretim saksılarına doldurun ve iyice sulayın. Sonra tohumları bu toprağın üzerine serpin. Üzerlerini örtmeyin ya da ince elenmiş torftan üzerlerine 1-2 mm geçmeyecek kalınlıkta bir kat torf serin. Tohumlar küçük olduğu için, elenmiş ince kumla karıştırdığınız tohumları bir tuzluk yardımıyla, yemeğe tuz eker gibi de ekebilirsiniz. Bu sayede tohumlar daha homojen bir şekilde toprak yüzeyine yayılacaktır.

Toprak ısısı 27 °C geldiğinde tohumlar 10 günde çimlenir. Filizleri seyreltirseniz, kalan filizlerin büyümesi hızlanır, daha sağlıklı büyürler. Çimlenme gerçekleşene dek toprağı nemli tutmayı ihmal etmeyin. Elle alınabilir boya gelip 5-6 yaprak olur olmaz, daha geniş saksılara her kök arası 15 cm kalacak şekilde şaşırtın. Filizler fide olana dek düzenli sulama yapın. Hava sıcaklığına göre, Ekim ayı başına kadar açmaya devam ederler.

Bakımı ve diğer bilgiler

Neredeyse her türlü toprakta gelişim gösterir. Güneşli alanlarda daha mutlu olur.

Nerede yetiştirilir ?

Saksılar, bordürler, çiçek tarhları, yarı gölge teras ve verandalarda, kaya bahçelerinde yetiştirilebilir. Hem geniş hem de kısıtlı alanı bulunan bahçelere uygun derli toplu bitkidir. Sahil kesimi için kuraklığa ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması sebebi ile ideal bir tercih olacaktır.

Genel Özellikleri
Yaşam Süresi Tek yıllık
Latince Adı GODSTIA - CLARKIA AMOENA
Yetiştirme Bordür ve doğal peyzaj görüntülerinde diğer çiçekli bitkilerle ekimi yapılır.
Bitki Yapısı İri çiçeklidir.
Dayanım Bitki sıcaklardan etkilenir. Bitki serin yerleri sever.
Tozlaşma Tipi Açık tozlanan
Tohumluk Sınıfı Standart
Ekim Özellikleri
Ekim Derinliği 1 cm
İdeal Toprak Isısı 10-18 °C
Renk Çeşidi Karışık Renk
Tahmini Çimlenme Süresi 15 Gün
Tavsiye Edilen Ekim Zamanı Sonbahar sonu ve Bahar aylarında tohumdan ekimi yapılır. Doğrudan toprağa ya da üretim saksılarına ekilir. Üretim saksılarında fideleyerek toprağa alınması tavsiye edilir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

İpek Çiçeği (~ Takribi 50 Tohum)

  • 21,86TL

  • Vergiler Hariç: 18,53TL

Yardım

Etiketler: İpek Çiçeği

Ozellikler_1